1. Summary

    Ratio
    Ratios are used to compare quantities. Ratios help us to compare quantities and determine the relation between them. We write ratios in the form of fractions and then compare them by converting them to like fractions. If these like fractions are equal, we say the given ratios are equivalent.

    e.g. Cost of 6 pens is Rs 90. What would be the cost of 10 such pens? 
    Solution: Cost of 6 pens = Rs 90
                  Cost of 1 pen = 90 ÷ 6 = Rs 15
                  Hence, cost of 10 pens = 10 × 15 = Rs 150.

    Proportion
    When two ratios are equivalent, the four quantities are said to be in proportion.

    Ratio and proportion problems can be solved by using two methods, the unitary method and equating the ratios to make proportions, and then solving the equation. 


    Percentages
    Percentage is another method used to compare quantities. Percent is derived from the Latin word ‘per centum’, which means per hundred. Percentage is the numerator, of a fraction, whose denominator is hundred. Per cent is represented by the symbol - %.
    e.g. 21 100 or 21%

2. Videos
  • LearnNext Video

  • YouTube Video

  • YouTube Video

  • YouTube Video

3. Activities & Simulations
4. Teacher Solved Exercises
5. Questions & Answers
3 . percentage
2 Answers
74 Views
4 . Comparing quantities!
1 Answer
86 Views

6. Related Concepts
8. Contributors